Замовити послугу
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
0
Закрити

Яка послуга вас цікавить ?

Оберіть з випадаючого списку послугу, яка вас цікавить та залиште свої контактні дані. Менеджер зв'яжеться з вами у найближчий час.

    Результати HR-дослідження українського ринку: як COVID-19 змінив життя компаній

    Результати HR-дослідження українського ринку: як COVID-19 змінив життя компаній

    У червні 2020 року група компаній Rost Group ініціювала дослідження серед HR-спеціалістів українських підприємств «HR-виклики під час карантину, або Як COVID-19 змінив життя компаній», аби оцінити зміни, які карантин вніс у роботу, та дізнатися, до чого готується український бізнес найближчим часом.

    Дослідження проводилось спільно з Українською Асоціацією HR-професіоналів «HR PRO Association», а обробку, аналітику даних та презентацію підсумків реалізували спеціалісти SMART business.

    У дослідженні взяли участь HR-представники 100+ національних та міжнародних компаній з 15 галузей. Найбільш активними респондентами стали представники ІТ-сфери (28%), сфери послуг та ритейлу (по 17%), промисловості (8%). В середньому по 3% респондентів представили фінансовий та аграрний сектори, будівельну, фармацевтичну та інші галузі.

    Варто відзначити, що найбільш адаптивними до змін бізнес-середовища в період пандемії стали компанії з кількістю персоналу від 100 до 500 осіб.

    Останні 4 місяці продемонстрували, що український бізнес схильний завмирати та чекати. Ця тактика була б результативною, якби пандемія обмежилась одним місяцем. Але реалії такі: що довше бізнес чекає, то більший ризик, що він занепаде, і про сильний ринок ми почнемо говорити не скоро. Саме про ці ризики говорять загальні результати HR-дослідження:

    – бізнес-процеси залишаються незмінними,
    – компенсації співробітникам залишаються незмінними,
    – автоматизація залишається на тому ж рівні,
    – поточна стратегія спрямована на те, щоб зберегти команду та перевести частину персоналу у постійний remote-режим.

    «Обговорюючи результати дослідження на закритій зустрічі HR-керівників, ми дійшли висновку, що серед респондентів було 2 типи компаній.

    Перші були готові до повномасштабного remote-режиму.

    Специфіка їхньої роботи дозволила підтримати бізнес-процеси, нічого не змінюючи та не впроваджуючи. Переважно це ІТ-компанії та великий бізнес, який давно фокусується на автоматизації робочих процесів. Що стосується середнього та малого бізнесу – з кожним днем їхні шанси повернути собі попередні позиції все нижчі.

    Другий тип респондентів – це компанії, які зайняли позицію вичікування та дали собі час озирнутися та оцінити майбутні інвестиції.»

    Відповідаючи на запитання, респонденти визначили ТОП-5 ключових викликів, з якими зіткнулися HR-спеціалісти під час карантину.

    – комунікація – 32%
    – адаптація нового персоналу – 13%
    – організація віддаленої роботи – 12%
    – скорочення співробітників – 11%
    – мотивація команд – 9%

    Одним з найбільш цікавих для організаторів було питання про зміни в бізнес-процесах компаній за період карантину. 78% респондентів відповіли, що процеси не змінились, незважаючи на проблеми, викликані нестачею комунікації, onboarding-задачами, адаптацією та мотивацією співробітників. Найвищий рівень стабільності бізнес-процесів відзначили ІТ-компанії з розміром штату від 100 осіб (37%).

    Як показує статистика, у більшості ІТ-компаній команди практикують remote-режим на регулярній основі та вже давно до нього пристосовані, багато процесів автоматизовано та працюють на єдиній технологічній платформі.

    Лише у 16% опитаних респондентів відбулося спрощення процедури узгодження документів, та ще 6% відмітили скорочення етапів узгоджень під час підбору персоналу.

    Стосовно впровадження додаткового ПЗ для автоматизації процесів, більше половини респондентів (53%) відповіли, що нічого не впроваджували. Лише 16% вказали, що впровадили ПЗ для проведення віддалених нарад, а 6% – чат-бот або платформу для комунікації зі співробітниками. Ще 4% впровадили ПЗ для електронного документообігу.

    Ми бачимо, що при «ключовому» виклику – нестачі комунікації в remote-режимі – лише 22% вжили заходи для вирішення питання.

    У відповідь на запитання «Як зміниться режим роботи ваших співробітників після закінчення карантину?» 56% компаній відповіли, що планують впроваджувати гнучкий графік роботи, а 36% повернуться до звичного режиму. Більшість (74%) компаній планують залишити 1/5 команди у віддаленому режимі на постійній основі.

    Відтак диджиталізація робочих місць та можливість працювати у будь-який час з будь-якої точки світу перестає бути виключенням із загальних правил ринку та трансформується у звичну обставину.

    Більшість компаній не планують розпочинати повномасштабний набір співробітників після закінчення карантину. Виключенням стануть галузі, які були змушені скоротити штат на старті пандемії та для яких активний підбір стане першою необхідністю – ритейл, промисловість, сфера послуг.

    Не на завершення, а для старту нового витка досліджень варто зазначити: у багатьох бізнесів була ілюзія, що можна оптимізувати бюджет за рахунок зменшення витрат на оренду офісів та адміністративні потреби. Як показала практика, заощаджені кошти необхідно буде реінвестувати у стабілізацію команди, well-being та підтримку персоналу.

    Вибудовуючи бізнес-процеси, дуже важливо залучати та враховувати позицію HR-спеціалістів. Останнім, у свою чергу, важливо вивчати специфіку формування бізнес-процесів, ситуацію на ринку, настрої всередині компанії, та корегувати стратегію з урахуванням цих даних.

    «Подібні дослідження дуже потрібні HR-спеціалістам. Вони особливо цінні тим, що до них залучаються колеги з різних галузей. Регулярні зрізи та заміри дозволяють відстежувати динаміку ринку, виявити «сліпі плями», разом знаходити рішення та ділитися досвідом», – говорить Катерина К., співорганізатор дослідження, голова HR Pro Association.

    Повертаючись до результатів дослідження, можна сформулювати ряд рекомендацій для HR-спеціалістів:

    – слідкувати за трендами та «тримати руку на пульсі»,
    – планувати впровадження ІТ-рішень та реалізовувати їх,
    – адаптувати співробітників до нових умов роботи,
    – систематизувати бізнес-процеси,
    – підвищувати рівень digital-освіти,
    – брати участь та ініціювати галузеві опитування.

    Завжди будуть бізнеси, яким доведеться дуже швидко адаптуватися та шукати виходи:

    – організовувати трансфер персоналу з Києва та передмістя, коли громадського транспорту немає,

    – перекваліфіковувати офісних співробітників в торговельних для підтримки операційної діяльності,

    – за лічені хвилини вивчити нове ПЗ для проведення нарад з регіонами,

    – знаходити прості та складні способи контролю співробітників в remote-режимі та багато іншого.

    Карантин дозволив тверезо оцінити штатний розклад та зрозуміти, які функції та посади є ключовими для бізнесу, а які можна та потрібно оптимізувати. Оцінюючи ризики та можливості, HR-спеціалісти все впевненіше дивляться у бік онлайн-оцінки персоналу, електронного документообігу з цифровими підписами, передачі ряду функцій на аутсорс з погодинною оплатою, та свідомо готуються до переходу багатьох співробітників у постійний remote-режим.

    Таке от діджиталізоване майбутнє сучасного HR. Воно настало швидше, ніж ми очікували. Не всі виявилися готовими до нього, але багато хто продемонстрував гнучкість, адаптивність та кмітливість.

    «Готуймо сані влітку», залишаймося в єдиному інформаційному полі та пам’ятаймо, що на старті кожного нового виклику важливо оперативно корегувати бізнес-стратегію та заздалегідь структурувати робочі процеси.

    Інші новини

    Всі новини

    Зворотній
    зв'язок